Kategórie
 
 
 
 
 

Starostlivosť o materiály

Aby vám nový interiérový alebo exteriérový nábytok vydržal čo najdlhšie, potrebuje správnu starostlivosť. Všetky materiály vyžadujú špeciálnu starostlivosť, ktorá predlžuje životnosť nábytku a zaisťuje nový vzhľad na roky.

 

Správna starostlivosť o vnútorný nábytok

Mramor

Prírodný kameň je „živý materiál“, preto sa môže od kusa na kus líšiť. Mramor môže byť veľmi citlivým a poréznym, a to najmä na látky s obsahom kyselín - kyslé tekutiny a čistiace prostriedky, ale aj na vodu, ktorá môže na jeho povrchu zanechať fliačky. Všetko, čo sa naň vyleje, preto treba okamžite vysušiť.

Nové vrchné dosky z mramoru a terazza by mali byť na začiatku vždy ošetrené niekoľkokrát špeciálnym prípravkom na to určeným, prípadne tenkou vrstvou parafínového či bieleho oleja. Olej na povrchu nechajte chvíľu pôsobiť, potom ho zotrite a dobre vyleštite. Na každodenné čistenie používajte mierne vlhkú handričku a obyčajnú mydlovú vodu. Mydlo sa usadzuje ako film a dodáva povrchu ochranu. Rozotrite ho po celom povrchu a zotrite všetok prebytok. Opakujte to prvé 2-3 týždne a vždy podľa potreby.

MDF

MDF je veľmi obľúbený materiál, z ktorého sa vyrába celý rad nábytku – od komôd cez stolíky až po skrine. Každodenná starostlivosť o MDF je pomerne jednoduchá. Utrite nábytok mäkkou navlhčenou handričkou a v prípade potreby použite mydlový roztok. V žiadnom prípade nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky.

Drevo

Drevo je prírodný materiál, ktorý si vyžaduje náležitú starostlivosť. Drevený nábytok by ste mali aspoň raz ročne pretrieť olejom alebo lakom, čo výrazne predĺži jeho životnosť, zabráni UV žiareniu zmeniť farbu a zostane čo najdlhšie ako nový. Na čistenie dreva nepoužívajte agresívne prípravky, kefy a podobné veci, ktoré môžu nábytok poškriabať.

Kov

Na čistenie kovového nábytku použite špongiu namočenú v čistiacom roztoku. Odolné škvrny je možné odstrániť detailnejšou prácou, napríklad zubnou kefkou. Kovový nábytok udržujte v suchu, aby ho nepoškodila hrdza. V prípade potreby môžete kovové časti ľahko pretrieť a dodať nábytku úplne nový vzhľad.

Koža

Koža je veľmi odolný materiál vyznačujúci sa dlhou životnosťou a správna starostlivosť môže predĺžiť jej životnosť a krásny vzhľad. Pri čistení vždy používajte len prípravky určené špeciálne na kožený nábytok. Ak sa pokúsite vyčistiť pokožku prípravkom, ktorý nie je vyrobený na tento materiál, môžete si ju vážne poškodiť. Taktiež sa neodporúča vystavovať nábytok priamemu svetlu a umiestňovať ho do bezprostrednej blízkosti zdroja tepla, akým je radiátor.

Eko koža

Eko koža nahrádza klasickú kožu - ide o syntetickú kožu. Zároveň tiež platí, že nábytok z eko kože by nemal byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu alebo vysokým teplotám. Môžete ho čistiť vlhkou handričkou a prípravkami špeciálne vyvinutými na starostlivosť o ekokožu.

Textil

Textilný nábytok jednoducho vyčistíte mydlom a vodou. Na odolnejšie škvrny môžete použiť mäkkú kefu, ktorá svojimi štetinami nepoškodí materiál.

Zamat

Zamat je odolný materiál, ktorý pri správnej starostlivosti dodáva naozaj výnimočný vzhľad. Použite, ak chcete, aby zamatový povrch zostal luxusne lesklý a čistý počas celej doby jej trvania ju treba aspoň dvakrát do mesiaca vysávať, aby sa zbavil nahromadeného prachu. Po vysatí prečešte zamat v jednom smere mäkkou kefou, aby sa povrch leskol.

 

Správna starostlivosť o vonkajší nábytok

Umelý ratan

Umelý ratan je najlepšie čistiť vlažnou vodou. Na odstránenie nečistôt a prachu môžete použiť aj špongiu alebo tlakový čistič. Vyhnite sa však agresívnym a bieliacim prostriedkom. Vhodné sú impregnačné a čistiace prostriedky špeciálne vyrobené pre ratanový nábytok. Zaručujú dlhú životnosť a krásny vzhľad záhradného nábytku.

Strom

Drevený nábytok môžete čistiť teplou vodou a prípravkami určenými na čistenie dreva priamo denne. Pri čistení nábytku ho pred nanesením ochranného oleja nechajte dobre vyschnúť. Nasleduj inštrukcie. Ochranný olej odporúčame aplikovať 2-3x ročne. Vďaka tomu vám váš drevený záhradný nábytok vydrží roky. Drevo môže časom získať sivú patinu, ktorá však má len estetický význam a nemá vplyv na funkčnosť nábytku. Zbavíte sa ho čistením dreva hadicou s mydlom a vodou. Pôvodnú farbu dreva však možno po rokoch obnoviť pomocou osviežovača farieb.

Hliník

Čistenie hliníkového nábytku je mimoriadne jednoduché. Každodenná údržba je vďaka dvom praktickým pomocníkom – vode a handričke. Na odolnejšie nečistoty môžete použiť prípravky špeciálne určené pre tento typ materiálu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia